EVEREST BASE CAMP TREK

Tanrıların Tahtına Görkemli Bir Yolculuk
-

NEPAL • KATMANDU Lukla Phakding  Namche Bazaar  Tengboche  Pangboche  Dingboche  Lobuche  Gorakhshep  Kala Pattar Zirvesi (5545m)  Khumbu Buzulu  Everest Base Camp (5340 m)  Pheriche  Lukla  Katmandu  Bhagtapur  Durbar Meydanı  Patan Pashupatinath  Bouddhanath

Departure Dates: February
Price: Grup Büyüklüğüne Göre Belirlenecektir
Activities: Soft Adventure Tours, High Altitude Treks & Expeditions
Difficulty: Orta - Zor
EVEREST BASE CAMP TREK

Tanrıların Tahtına Görkemli Bir Yolculuk

Dünyanın en ünlü yürüyüş yolunda gerçekleştirdiğimiz bu tur, katılımcılarımızda en fazla iz bırakan organizasyonlarımızdan birisidir. Büyüleyici bir ülkede geçen bu yürüyüş ekspedisyonunu, torunlarına anlatacak sıra dışı bir hikâyesi olmasını isteyenler için hazırladık.
7 Yıl önce bu efsanevi yolda ilk adımı attığımız günden bu yana bu büyük macerayı sizlerle de paylaşıyoruz.

Dünyayla karayolu yolu bağlantısı olmayan, sadece yürüyerek ulaşılabilen bu bölgede eşsiz bir macera yaşayacağız. Özgün Himalaya kültürlerini yakından tanımak, heyecan verici manzaralar eşliğinde görkemli dağların arasında yürümek ve en sonunda da dünyanın en yüksek dağının tam karşısında durmanın büyüsü kelimelerle tarif edilemez.

Everest Base Camp Trek, her doğa yürüyüşçüsünün katılabileceği bir program. Rotanın tamamı uzun zamandan beri kullanılan patikalardan oluşuyor. İzlenecek yolun en ilginç özelliği ise her akşam farklı bir dağ köyünde kalınacak olması. Vadileri izleyerek ve Sherpa köylerinden geçerek ilerliyoruz. Bu müthiş yürüyüşün ulaşacağı en üst nokta ise Everest zirvesinin en güzel manzaralarından birisini seyredebileceğimiz Kalapattar Zirvesi.

Programda Nepal’in başkenti Katmandu’ya da bu programda yer ayırdık. Şehrin görülesi birçok önemli yerini, eski sarayları, tapınakları, meydanları bu tur sırasında gezebileceksiniz. Ancak Nepal insanda hep daha fazla gezme, orada daha fazla bulunma isteği yaratan bir ülke. Eğer bu ülkeyi daha yakından tanımak için overland tarzı bir gezi ile bu turu birleştirmek isterseniz, bizi arayın.

Eğer içinizde “gitmelisin” sesini duyuyorsanız durmayın, bu program tek kelimeyle müthiş deneyim. Dünyanın çatısında dolaşmanın benzersiz duygusunu mutlaka yaşamalısınız!

Özet Ekspedisyon Programı

1. Gün: İstanbul *14.25 - *Doha 18.25
2. Gün: *Doha 09.15 – *Katmandu 16.40 - Serbest Gün
3. Gün: Lukla’ya Uçuş ve Phakding’e geçiş
4. Gün: Phakding’ten Namche Bazaar’a Yürüyüş
5. Gün: Namche Bazaar’da Yükseğe Uyum - Khumjung
6. Gün: Namche Bazaar - Tengboche Trek
7. Gün: Tengboche - Dingboche Trek
8. Gün: Dingboche - Yükseğe Uyum İçin Mola
9. Gün: Dingboche – Dughla - Lobuche
10. Gün: Lobuche - Gorak Shep Trek - Everest BC
11. Gün: Gorak Shep - Kalapattar - Lobuche
12. Gün: Lobuche - Pangboche
13. Gün: Pangboche - Namche Bazaar
14. Gün: Namche Bazaar - Lukla
15. Gün: Lukla-Katmandu Uçuşu – Otele Yerleşme
16. Gün: Bakhtapur – Pashupatinah - Boddhanat Stupa Turu
17. Gün: Katmandu’da Serbest Gün
18. Gün: KTM–Doha *11.00–13.15 / *Doha–IST 14.15–18.30

*Uçuş Detayları Sonbahar Turlarımız İçin Güncellenecektir.

1. Gün: İstanbul - Katmandu

Saat 14.25’te Katar Air ile İstanbul’dan ayrılıyoruz, 18.25’te Katar’ın başkenti Doha’ya ulaşacağız.

2. Gün: Doha - Katmandu

Doha - Katmandu uçuşumuz ise 09.15’te başlıyor. Katmandu’ya varışımız 16.40’ta. Öğleden sonra otele yerleşip, yemeğe gidiyoruz. Yemek sonrası bilgilendirme toplantımız var, akşam ise şehirde keşfe çıkıyoruz.

3. Gün: Lukla’ya Uçuş ve Phakding’e Yürüyüş

Katmandu’dan büyük yürüyüşümüzün başlayacağı 2800 metre yükseklikteki Lukla’ya uçuyoruz. Dünyanın en ilginç havaalanlarından birisi Lukla’da yer alıyor. Bu alan, dağların arasında uygun başka bir yer olmadığı için, eğimli bir piste sahip. Bu nedenle uçaklar yokuş yukarı piste konuyor! Uçuştan sonra Dudh Kosi Nehri vadisi boyunca ilerleyen patikalarda yapacağımız bir kaç saatlik keyifli bir yürüyüşle kalacağımız ilk Sherpa köyü olan Phakding’e ulaşacağız. Tüm yürüyüş boyunca geceleri, Nepal’e özgü bir çeşit dağ pansiyonları olan Tea House’larda kalacağız.

4. Gün: Phakding – Namche Bazaar

Artık bundan sonra araç yolu ve havaalanı gibi lüksler çok gerilerde kaldı. Bölgeyi saran vadilere girip, geçitleri ve asma köprüleri aşan yürüyüş yollarında ilerleyeceğiz. İlk yoğun yürüyüş günümüzde ise görkemli zirveleri ilk kez göreceğimiz bir parkur bizi bekliyor. Yol boyunca, Himalayaların devleri Kusum Kangu ( 6369 m ), Everest ( 8848 m ), Nuptse ( 7879 m ) gibi zirveleri görme şansımız olacak. Akşamüstü ise yol boyunca yer alan en ilgi çekici yerleşim olan, Sherpa kaviminin başkenti sayılan Namche Bazaar’a ( 3400 m ) varıyoruz.

5. Gün: Namche Bazaar - Khumjung

Bugün, hem dinlenme hem de yükseğe uyum ( Aklimatizasyon ) için Namche Bazaar’da mola veriyoruz. Zaten bu kasabayı keşfetmek, Sherpaların dünyası ile tanışmak ve inanılmaz manzaranın tadını çıkarmak için bir gün ayırmaya değer. Dünyanın dört bir yanından gelen trekkingciler ve özgün yerel yaşamla kaynaşmak için iyi bir fırsat. Hala eski yöntemlerle buralara özgü dayanıklı bir hayvan olan Yak’ların sırtında taşınarak dağların ötesinden getirilen malların satıldığı pazarları gezmek de ilginç bir deneyim olabilir. Ancak yükseğe uyum programımız çerçevesinde, 3850 metredeki Khumjung Köyü’ne de yürümek için yarım gün ayırıyoruz. Bu yükseklikteki tarım alanlarını ve bölgenin en büyük okullarından birini görmek, burada süregelen yaşamı algılamak açısından yararlı ve şaşırtıcı bir deneyim olacak.

6. Gün: Namche Bazaar - Tengboche

Görkemli Thamserku ve Imja Kola zirvelerinin arasından geçen vadileri izleyerek ilerleyeceğiz. Önce dua taşların ( Mani Taşı ) arasından aşama aşama yükselen bir çıkışla Singboche’ye ulaşacağız, sonra da öğle yemeği için dinsel törenlere merkezlik yapan Phunki Thanga’ya doğru bir inişimiz var. Gün boyunca, Kwangde ( 6187m ), Everest, Lhotse, Tawoche ile görkemli Ama Dablam zirvesini içeren Himalayalar’ın muhteşem görüntüleri bize eşlik edecek.
Akşam Budist rahiplerin dualarının yak seslerine karıştığı, dünyanın en güzel manzaralarından birisine sahip bir dağ köyü olan Tengboche’ye ( 3870m ) ulaşacağız ve geceleme yine yöresel evlerde.

7. Gün: Tengboche - Dingboche Trek

Gezinin bu kısmında, çam ormanları ve orman gülü ( Rhododendron ) kaplı alanlarda ilerlerken, kar güvercinlerinin, altın kartalları ve bölgeye özgü şahin türlerini gözleme olanağımız olacak. Yükseklerdeki bu doğal zenginlik sizi şaşırtmasın, bu ülkede ormanlar bizdeki gibi 1800 metrelerde bitmiyor, bazı yerlerde 4000 metreye kadar yayılabiliyor.
İzleyeceğimiz patikalar, ilginç şekillerde yontulmuş dua taşlarının olduğu Pangboche’ye doğru tırmanıyor. Burada bir Yeti’den kalma olduğuna inanılan kalıntıların bulunduğu manastırı ziyaret edeceğiz. Sonrasında en yüksek dağ yerleşimlerinin de içinde olduğu dağ çayırlarının ( Alpine Meadow ) bölgesine giriyoruz. Akşam ise Ama Dablam zirvesinin eteklerindeki Dingboche ( 4350 m ) Köyü’ndeyiz.

8. Gün: Dingboche - Yükseğe Uyum Molası

Dağların arasındaki geniş vadilerin bir ucundaki bu ferah, manzaralı yerleşimde unutulmaz bir gün geçireceğiz. Tabi bu molanın en önemli amacı hem dinlenmek hem de yükseğe uyum için biraz daha avantaj elde etmek. Köyün hemen kıyısındaki patikadan önce dua bayrakları dalgalanan bir stupaya, oradan da bir önceki sefere, Kar Leoparının ayak izlerine rastladığımız bir sırta çıkacağız. Rahat bir yürüyüş yolunda yapacağımız bu birkaç saatlik kısa aktivite bizi bölgenin en güzel manzaraları ile de tanıştıracak. Tam tepemizde dikilen ve dünyanın en etkileyici dağlarından birisi olarak kabul edilen Ama Dablam’la karşılaşmaya hazır olun.

9. Gün: Dingboche - Lobuche

Sabah yollara koyuluyoruz. Bir süre otsu bitkilerle kaplı yamaçların eteklerinde uzanan patikalarda yürüdükten sonra buzul derelerinin arasında sıkışmış bir mola yeri olan Dugla’ya ulaşacağız. Burada öğle yemeği molası verdikten sonra yola devam edeceğiz. Yolda bu dağlarda yaşamını yitiren dağcıların anısına yapılan bir çeşit anıt olan çörtenlerden oluşan bir alana geleceğiz, ardından bir ucu Everest’e kadar uzanan Khumbu Buzulu’nun vadisi boyunca yürümeye başlıyoruz. Artık bulutların arasından Everest’in kız kardeşi olarak bilinen Pumori zirvesi bütün heybetiyle uzaklardan bizi izliyor. Akşamüstü buzul vadisindeki bir yerleşke olan Lobuche’ye ( 4900 m ) ulaşıyoruz.

10. Gün: Lobuche - Gorak Shep Trek - Everest BC

Bugün uzun ve zor bir gün olacak, Khumbu Buzulu’nun yanından geçen inişli çıkışlı patikaları izleyerek bu rota üzerindeki en yüksek konaklama yeri olan Gorak Shep’e ( 5300 m ) ulaşacağız. Bir yüksek irtifa çölünün kıyısındaki bu yerde, kalacağımız pansiyona yerleşip, öğle yemeğimizi aldıktan sonra yine yola koyuluyoruz.

Öğleden sonra, uzun bir yürüyüşle Everest tırmanıcılarının ana kamp alanına gideceğiz. Dağların arasındaki buzulların arasındaki bu rengarenk çadır kent, buradaki zirvelere tırmanmak isteyen dağcıların merkez üssü. Yüksek irtifa tırmanıcılarının 2 aydan daha uzun süre boyunca gördükleri en geniş olanaklara sahip yer burası. Ana kampı ziyaretimizden sonra buzulun yanından uzanan patikamızı izleyerek, geceyi geçireceğimiz Gorak Shep’e geri döneceğiz.

11. Gün: Gorak Shep – Kala Pattar - Lobuche

Dünyanın en görkemli manzaralarından birisini yakalamak için bu gün erkenden yola düşüyoruz. Uzun bir gün bizi bekliyor. Yolumuz önce Kala Pattar Zirvesi’ne ( 5545 m ) kadar uzanacak. Yükseklikten etkilenmemek için yavaş ve sabırlı bir tempoda zirveye doğru yürüyeceğiz. Bu zirvede, yeryüzünde görmeyi hayal edebileceğiniz en etkileyici manzaralardan birisi var. Hemen yakınızda Pumori ( 7145 m ), Lingtren ( 6697m ) Khumbutse ( 6623 m ) Tibet sınırındaki bir buz duvarı olan Lho La geçidi, devasa kayalıkları olan ve Tibet topraklarındaki Changtse ( 7750 m ) zirvesi sizi karşılayacak. Fakat hiç kuşkusuz en etkileyicisi Shagarmata’nın kraliçesi Everest ve komşu zirveler Lhotse ile Nuptse. Burası dünyanın çatısı! Düşünün tam karşınızda 3 tane sekiz binlik dağ duruyor.

Öğle vakti yine Gorak Shep’e uğrayıp yemek molası verdikten sonra inişe başlıyoruz. Geceyi geçirmek için daha önce konakladığımız Lobucheye iniyoruz.

12. Gün: Lobuche - Pangboche

Birkaç gün önce yüksek irtifanın etkilerinden çekinerek yavaş yavaş ilerlediğimiz 4000 metrelerdeki bu arazilerde nasıl rahat hareket ettiğinize şaşıracaksınız. Bu durum alçaldıkça daha da belirginleşecek. Buzulların arasından geçen patikalardan alçalarak Khumbu Vadisi boyunca inişimizi sürdüreceğiz. Önce buzul vadisinin dibindeki Phengboche’ye ulaşacağız. Burada öğle yemeği molamızı verdikten sonra yola devam ediyoruz. Akşam tam bir hafta önce geçtiğimiz bir başka dağ yerleşkesi olan Phangboche’de geceleyeceğiz.

13. Gün: Pangboche – Namche Bazaar

Dünyanın en görkemli manzaraları arkamızda dönüş yolunda devam ediyoruz. Kıraç yüksek irtifa çayırları yavaş yavaş yerini yine ağaçlık bölgelere, yoğun ormanlara bırakacak. Vadi boyunca devam edecek yürüyüşümüzün son durağı Namche Bazaar. Buraya ulaşınca sanki her zaman gelmeye alışkın olduğumuz bir yere gelmişiz hissi duymak ise gerçekten beklenmedik bir durum! Ne de olsa hala dağların arasında bir yamaçta tapınaklar ve balkon gibi duran setlere kurulu evlerden oluşan son derece sıradışı bir yerdeyiz.

14. Gün: Namche Bazaar - Lukla Yürüyüşü

Bu unutulmaz bölgeye yavaş yavaş veda ediyoruz. Yüksek köprülerden geçerek ilerleyen bu yollarda taşıyıcılar ve köylülerle birlikte son kez yürüyeceğiz. Karadeniz’in yüksek kesimlerindeki ormanları andıran doğası ve bu yeşilliğin içine dağılmış özgün yerleşim yerlerinden geçerek Lukla’ya doğru ilerliyoruz.

15. Gün: Lukla – Katmandu Uçuş Günü

Sabah çok erkenden, dünyanın en ilginç iç hat seferlerinden birisi ile Katmandu’ya uçuyoruz. Otele yerleşip dinleniyoruz. Öğleden sonra isteyenlerle, Tamel semtinde bir tura çıkıyoruz. Burada hem alışveriş yapmak için sayısız olanak, hem de dağlarda özlemini çektiğiniz bazı yiyecekler mevcut. Ancak yine de turun başından beri uyguladığımız hijyen ile ilgili tedbirleri elden bırakmıyoruz. Unutmayın buralardaki seçenekler asla Türk yemeklerinin yerini tutamaz biraz daha sabır :)

16. Gün: Katmandu Vadisi Turu

Katmandu vadisindeki komşu tarihi kentler olan Bhaktapur ve Patan’ı keşfe çıkıyoruz. Bu gün içinde önemli bir Hindu tapınağı olan Pashupatinah, ünlü bir Budist tapınağı olan Boddhanat, Stupa gibi ilgi çekici yerleri ziyaret edeceğiz.

17. Gün: Katmandu’da Serbest Gün

Katmandu’da serbest günümüz. Şehri keşfe çıkabilir, Tamel’de çılgın alışveriş selinde kendinizi kaybedebilir ya da Himalayalar’ın üstünde bir uçak turuna katılabilirsiniz.

Nepal’in başkenti Katmandu, dağcıların ve yürüyüşçülerin de başkenti sayılır. Özellikle şehrin merkezindeki Tamel semti, daracık sokakları ve sayısız dükkânları ile buraları ziyaret eden macera severlere birçok malzeme edinme olanakları sunar.

Ancak akşam geleneksel bir Nepal Restoranında bir veda yemeği randevunuz olduğunu unutmayın. Bu egzotik ülkeye yerel danslar eşliğinde keyifli bir programla veda ediyoruz.

18. Gün: Katmandu – Doha - İstanbul

Uçuşumuz sabah güzel bir saatte başlıyor. Saat 11.00’da Katmandu’dan ayrılıyoruz. Doha’ya varışımız ise 13.15’te, yine kısa bir aktarma molasının ardından, saat 14.15’te İstanbul uçağına bineceğiz. İstanbul’a varışımız ise 18.30’da.

Departure Dates

02 February 2013 - 05 February 2014
03 February 2013 - 04 February 2013

Prices

Dahil Olanlar

Explorer Dağ Rehberi
İngilizce ve Türkçe Rehberlik
Katmandu – Lukla İç Hat Uçuşu
Nepal’de Havaalanı Transferleri
Nepal’de Şehir ve Çevre Turları
Tüm Ören Yeri M. Park Giriş Ücretleri
Yerel İzin Kayıt İşlemleri ve Ücretleri
Programdaki Bütün Yerel Transferler
Kişisel Yükler İçin Taşıyıcı ( Max 15 kg )
Yürüyüşte Tea House’larda Konaklama
Katmandu’da 5* Otel BB Konaklama
Trek Turu Boyunca Tüm Yemekler
Tüm Yerel Rehberlik Hizmetleri
Taşıyıcı Personelin Sigortası
İlk ve Son Gün Akşam Yemekleri
Temel İlk Yardım Seti
Seyahat Sigortası

Hariç Olanlar
Tüm Uluslararası Uçuşlar
Tüm Havaalanı Vergileri
Yurtdışı Çıkış Harcı ( 15 TL )
Nepal Sınır Vizesi Ücreti ( 50 USD )
Şehirde Öğle (4) – Akşam (3) Yemekleri
Giysi Yürüyüş Botu vb. Kişisel Eşyalar
Uyku Tulumu – Sırt Çantası
Alkollü ve Bazı Kapalı İçecekler
Program Dışı İstekler

Selahattin GÜNEN Selahattin GÜNEN

Selahattin GUNEN

K. Ertuğrul MELİKOĞLU K. Ertuğrul MELİKOĞLU

K. ERTUGRUL MELIKOGLU