KAÇKAR - KARÇAL YAYLALARI VE MACAHEL

Kaçkar ve Karçal Yaylalarını İçeren Herkese Uygun Bir Karadeniz Gezisi

TRABZON • Sümela Manastırı  Uzungöl  Çamlıhemşin  Ayder  Yukarı Kavrun  Borçka  Karagöl  Camili  Efeler   Maral Şelalesi • TRABZON

Tur Dönemi:
Fiyat: Grup Büyüklüğüne Göre Fiyatlanacaktır
Aktiviteler: Yayladan Yaylaya Trekking
Zorluk Derecesi: Kolay - Orta
KAÇKAR - KARÇAL YAYLALARI VE MACAHEL

Kaçkar ve Karçal Yaylalarını İçeren Herkese Uygun Bir Karadeniz Gezisi

Explorer’ın size için hazırladığı çok özel bir Doğu Karadeniz turu. Doğu Karadeniz deyince akla hep kıyıdaki kasabaları denize bakan dik yamaçlardaki çay bahçeleri ve kıyının renkli insanı akla gelir. Karadeniz’i tam anlamıyla gezmek ve anlamak için Kaçkar Dağları'nın kalbine gitmek, Karçal Dağları'nın ücra yaylalarında dolaşmak, Kafkas arılarının ürettiği balın tadına bakmak, bir horona katılmak ve bulutların ülkesinin en ucuna gitmelisiniz.

Size Karadeniz’i özetleyen, hem doğasının, hem rengârenk kültürünün köşe taşlarına adımlarınızın dokunduğu bir Doğu Karadeniz turu hazırladık. Hemen herkesin katılabileceği rahatlıkta bir tur, her yaş ve ortalama bir kondisyon düzeyindeki her doğaseverin katılımına da uygun bir macera. İçinde peş peşe gelen uzun yolculuklar ve zorlu yürüyüşler yok, bol bol gezi ve keyif var!

Trabzon’dan başlayıp biten bu tur sırasında Doğu Karadeniz’in uzak köşelerini gezeceğiz. Bu tur tam anlamıyla geniş kapsamlı bir Doğu Karadeniz turu.

Özet Program
1.Gün: Trabzon – Sümela Manastırı - Uzungöl
2.Gün: Uzungöl – Ayder
3.Gün: Ayder – Palakçur - Galer Düzü Yürüyüşü - Ayder
4.Gün: Ayder – Borçka - Karagöl - Camili
5.Gün: Camili – Efeler - Camili
6.Gün: Camili – Maral Şelalesi - Camili
7.Gün: Camili – Trabzon – Dönüş

1. GÜN: Trabzon - Sümela Manastırı - Uzungöl

Trabzon Havalimanında Explorer takımı ile buluşuyoruz. Bu gün programımızda küçük geziler var. Mutlaka rahat giysileriniz, yürüyüş ayakkabılarınız ve günlük çantanız yanınızda olsun. Karadeniz’ e hoş geldiniz!!! İlk durağımız Sümela Manastırı olacak. Etkileyici mimarisi ve kartal yuvasını andıran konumuyla ilk bakışta insanı hayrete düşüren manastırın asıl güzelliği içindeki fresklerde saklı. Hıristiyanlık tarihini resmeden fresklerin bir çoğu halen zarar görmemiş. Bu kartal yuvasından ayrılıp patikalardan aşağıya kısa bir yürüyüş yaparak tekrar aracımızla buluşuyoruz. Altındere Milli Parkının içindeki restoranlardan birinde Öğle Yemeği molamız var. Ardından Karadeniz’ in cennet köşelerinden biri olan Uzungöl’ e gidiyoruz. Otelimize yerleştikten sonra isteyenler ile çevrede kısa gezintiler yapabiliriz.Konaklamamız ve akşam yemeğimiz Uzungöl.de

Araç Transfer Süresi: 3 saat

Dahil Olan Yemekler: Akşam Yemeği

Konaklama: İnan Kardeşler Otel

2. GÜN: Uzungöl - Ayder

Sabah kahvaltımızın ardından Uzungöl’ den ayrılıyoruz. Bu gün rotamızı yine dağlara çeviriyoruz. Çamlıhemşin’ e giderken Fırtına Deresi üzerindeki Osmanlı köprülerinde fotoğraf molaları vereceğiz. Zilkale ziyareti ve Palovit Şelalesi yürüyüşleri için hazırlıklı olun. Zümrüt yeşili ormanlar içersinde keyifli ve kısa doğa yürüyüşleri yapacağız. Ardından Karadeniz Yaylalarının incisi Ayder Yaylasına geçeceğiz. Konaklamamız Ayder Yaylasındaki otelimizde. Hatırlatalım : Sis ve tulum, horon ve eğlence Ayder gecelerinin vazgeçilmezidir!

Araç Transfer Süresi: 3 saat

Aktivite Süresi: 2 saat

Dahil Olan Yemekler: Kahvaltı  /Akşam Yemeği

Konaklama: Kardelen Pansiyon

3. GÜN: Ayder - Palakçur - Galer Düzü - Ayder

Sabah kahvaltımızın ardından aracımızla Palakçur Yaylası’na çıkıyoruz. Dağlar mı başını bulutlara değiyor bulutlar mı dağlara eğiliyor bilemiyoruz ama bu yaylada hepsi bir arada.
Böyle bir doğa cümbüşünün içinde Palakçur Yaylası’ndan yüksek sırtlar boyunca doya doya derin vadileri ve bu coğrafyanın diğer yaylalarını tepeden izleyerek gidiyoruz. Yol boyunca dağ çileklerinin, frambuazların tadına bakacağız. Enfes manzarası olan bir noktada küçük bir piknik molamız olacak. Bu yumuşak yürüyüşümüz yaklaşık 3 saat sürecek.
Dileyenler Galer Düzü'nde dinlenebilirler. Ama burası enerjisi yüksek bir yer. Derler ki Kaçkar yaylalarında, dağların dumanlı havasına tulum sesleri karışır, dereler horona alkış tutar. Gerisi size kalmış!

Araç Transfer Süresi: 30 dk

Aktivite Süresi: 3 - 4 saat

Dahil Olan Yemekler: Kahvaltı  / Akşam Yemeği

Konaklama: Kardelen Pansiyon

4. GÜN: Ayder - Borçka - Karagöl - Camili

Sabah Ayder’den ayrılıyoruz. Önce Tar Deresi şelalesine kısa bir doğa yürüyüşü yapacağız. Ardından Artvin’e doğru yola çıkıyoruz. Sahil yolundan Hopa’ya kadar ilerleyip, iç bölgelere yöneleceğiz. Yolumuzun üzerinde dileyenlerle ile çay bahçeleri arasındaki sevimli bir Karadeniz Köyüne bir yürüyüş yapabiliriz. İlk hedefimiz gizli bir denet olan Borçka Karagöl. Burası ülkemizdeki en önemli doğal hazinelerden biri! Zümrüt yeşili bir göl ve onu çevreleyen coşkun bitkiler ve koyu bir orman. Burada uzunca bir mola ve kısa bir yürüyüş yapıyoruz. Buradan ayrılıp eşsiz doğasıyla ünlü Karcal Dağlarının merkezine gidiyoruz. Bu akşam Camili köyündeyiz.

Araç Transfer Süresi: 4 saat

Aktivite Süresi: 1 saat

Dahil Olan Yemekler: Kahvaltı  / Akşam Yemeği

Konaklama: Modi Pansiyon

5. GÜN: Camili - Efeler - Camili

Sabah Camili'den aracımızla Efeler köyüne gidiyoruz. Zümrüt yeşili yaylalar ve dağlar arasındaki bu bölge arasındaki bölge ülkemizin “Biyosfer Rezervi” ilan edilen alanlarından. Efeler Köyünden Camiliye doğru inen bir yürüyüş yapacağız. Gün boyunca, inanılmaz çeşitlikte bitki türünün bir arada bulunduğu, son derece özel, doğal dokuya ve yöresel özelliklere sahip yerlerden geçeceğiz ve geceyi tekrar Camili ( Macahel ) Köyü’nde geçireceğiz. Camili deki renkli hayata katılacağız. Bölgeyle özdeşleşen arıcılık konusunda bilgiler alacağız.

Araç Transfer Süresi: 40 dk

Aktivite Süresi: 3 - 4 saat

Dahil Olan Yemekler: Kahvaltı  / Öğle Yemeği – Kumanya /Akşam Yemeği

Konaklama: Modi Pansiyon

6. GÜN: Camili - Maral Şelalesi - Camili

Zengin bir köy kahvaltısının ardından,manzaramız olan Gürcistan köylerine ve yemyeşil ormanlık dağlara karşı balkonda öğlene kadar dinleniyoruz. Öğleden sonra araçla bu bölgenin en etkileyici güzelliklerinden birisi olan Maral Şelalesi’ni keşfe gidiyoruz. Akşama köy merkezindeyiz, bu gece size bir sürprizimiz var!

Araç Transfer Süresi: 40 dk

Aktivite Süresi: 1 saat

Dahil Olan Yemekler: Kahvaltı  / Öğle Yemeği – Kumanya /Akşam Yemeği

Konaklama: Modi Pansiyon

7. GÜN: Camili – Trabzon

Ayrılış günümüz. Trabzon’a dönüyoruz. Yol boyunca çay fabrikalarını, Rize bezi üretim atölyelerini ziyaret edeceğiz. Trabzon’da vedalaşıyoruz. ( Kahvaltı )

Araç Transfer Süresi: 3 – 4 saat

Dahil Olan Yemekler: Kahvaltı 

Kardelen Pansiyon Kardelen Pansiyon
Ayder - Rize

Ayder Yaylasındaki bu küçük aile işletmesi pansiyonda konaklamalar duş ve tuvaletli ahşap bungolavlarda yapılmaktadır. Yerel lezzetlerin sunulduğu küçük bir yemekhane bölümü bulunmaktadır. Ayder Yaylasının merkezine 10 dk yürüme mesafesinde olan tesis yüksek sezondaki kalabalık ve gürültüden uzak, Ayder’ in cümbüşlü akşamlarına karışmak isterseniz de bir taşımı mesafededir.

İnan Kardeşler Otel İnan Kardeşler Otel
Uzungöl - Trabzon

Kuşkusuz Uzungöldeki en konforlu konaklama seçeneği bu oteldir. Özel dans şovlarıyla akşam yemeklerimiz de renklenecek. Müstakil imkanlara sahip odaları temiz ve konforludur. Hatırlatmak isteriz ki restoranında alkollü içecek servis edilmiyor.

Modi Pansiyon Modi Pansiyon
Macahel - Borçka

Burası Camili merkezde, küçük bir tepe üzerinde kurulu birkaç ahşap evden biri. Pansiyon olarak düzenlenmiş, yemyeşil iki vadinin birleşim noktasında yer alan bir konaklama yeri. Otantik Gürcü mutfağı, 2-4 kişilik odaları, yemek salonu, vadiye bakan büyük balkonu, ortak kullanımdaki bay bayan tuvalet ve duşları ile keyifli bir konaklama imkanı sunuyor.

Tur Dönemi

Fiyatlar

Fiyata Dahil Olanlar
Explorer Rehberliği
Dağlardaki Bütün Yiyecekler
Otel / Pansiyon Konaklamaları
Programda Belirtilen Yemekler
Programdaki Bütün Yerel Ulaşımlar

Dahil Olmayanlar
Şehirlerarası Ulaşım
Program Dışı İstekler
Ören Yeri Girişleri (İsteğe Bağlı)
Şehirlerde Öğle Yemekleri (5)
Sırt Çantası, Bot, Baton, vb.
Uyku Tulumu (Kiralanabilir)
KDV

Ercan Selim KOLBAKIR Ercan Selim KOLBAKIR

Küçük yaşlarında Orta Karadeniz’in kır ve ormanlarında başlayan macera tutkusunu hiç eksiltmeden devam ettirmektedir. Üniversite yıllarından bu yana tur liderliği ve rehberlik, operasyon yöneticiliği, dağcılık ve doğa sporları eğitmenliği  ve dağ arama kurtarma gönüllüsü olarak çalışmaktadır. Türkiye’nin birçok dağlık bölgesinde tırmanış ve doğa yürüyüşü liderliği, çoklu aktivite grup liderliği ve rehberliği yapmıştır. Bu birikimini 2007 yılından bu yana Explorer’da rehber ve yönetici olarak çalışarak artırmaya devam ettirmektedir. Sabırlı ve eğlenceli  bir yol arkadaşı; donanımlı, tecrübeli ve sorumlu bir tur lider olan ve işini sonsuz bir sevgiyle yapan arkadaşımızı özellikle Ağrı Dağı , Kaçkar Dağları, Kilimanjaro Dağı ,Demavend Dağı , Atlas Dağları ve Gürcistan’daki turlarımız ile alp tur kayaklı tırmanışlarımızda bulabilirsiniz. Kendisi İngilizce ve Almanca bilmektedir.

Selahattin GÜNEN Selahattin GÜNEN

Tipik bir dağsever olarak zamanının büyük bir kısmını doğada ve dağlarda geçirmektedir. Ülkemizdeki bilinen ve sevilen kaya tırmanışçılarından ve aynı zamanda iyi dağ rehberlerinden biridir. Türkiye dağları hakkında eşsiz bir sevgi ve bilgiye sahiptir. Türkiye dağlarının yanı sıra Avrupa Alplerinde ve değişik dünya dağlarında da tırmanışlar yapmıştır. Dağcılık turlarının yanı sıra köy ve kır turlarımızı, kaya tırmanışı ve dağcılık eğitimlerimizi yürütmektedir. Selahattin Hacettepe Üniversitesinden Ekonomi Lisans derecesine sahiptir. Resim yapmak ve gitar çalmak diğer hobileridir. İngilizce ve Almanca bilmektedir.

Tayfun HÜNER Tayfun HÜNER

Aslında Explorer’ın en kıdemli çalışanlarından olan Tayfun ile uzun yıllardan sonra tekrar buluştuk ve takımızdaki yerini aldı. Kendisi uzunca bir zamandır içsel yolculuk çağrısına da kulak vererek Anadolu’yu turluyordu. Bu uzun zaman içinde elde ettiği birikimleri ile birlikte nihayet 2011 yılından itibaren bizimle Karçal Dağları, Kaçkar Dağları, Aladağlar turlarımızda ve bazı kurumsal eğitim – macera turlarımızda keyifle yer alıyor. Özellikle Anadolu’nun farklı kültürlerine ait coğrafyalarında doğa yürüyüşleri için turlar onun en büyük ilgi alanıdır.En gözde bölgesi Karçal dağları olan arkadaşımız sevecen, konuşkan ve eğlenceli bir tur lideridir.Tayfun İngilizce bilmektedir.

 

Benzer Turlar

ATANOĞLU - BEYAZSU - CAMİLİ ( MACAHEL ) TREK